Naše image se stabilizuje ve věku 20-30 let.

Pokud je vám tedy 40 let nebo více, nejspíše nosíte zastaralý účes a líčení 80. let.

Ukážeme vám nejvýraznější módní a vlasové trendy, které bohužel přetrvávají dodnes.  

 

farrah1.jpg

 

My ženy máme tendenci se držet svého stylu po dlouhá léta. Zvykneme si na určitý vzhled, úpravu vlasů, postup líčení a nemáme potřebu to měnit. Jsme v naší komfortní zóně a máme pocit, že tak nám to nejvíce sluší a slušet vždy bude. Problém spočívá v tom, že stárneme a svět kolem nás se za těch pár dekád hodně změní. 

Styl 80. let byl postavený na luxusu. Byla to doba prosperity a taktéž mělo působit oblečení, líčení a vlasy.

 

Módní trendy 80. let

Všechno muselo být objemné, lesklé, velké. 

Vzpomeňte si na přehnané vycpávky (ostatně vše bylo v 80. letech přehnané:) nebo volná balónová trička a k tomu výrazné široké pásky zdůrazňující postavu.

Nesmíme zapomenout na obrovský boom, jaký zažíval v té době fitness a péče o tělo obecně. Lesklé legíny v neonových barvách se nosily ke všemu, hlavně pěkně obepnuté a vykrojené.

A co šperky? Nosily se velké, masivní, třpytivé. Kdo neměl zlaté, byl chudák, obzvlášť u nás v ČR, trpící pocitem méněcenností oproti západu.

Dodnes na proměnách s tím bojujeme - s velkým množstvím šperků (prstýnek na každém prstu a k tomu náušnice a náhrdelník - vše od sady, "aby to ladilo":)

 

 80f.jpg 80d.jpg

leg.jpg

 

Trendy v líčení 80. let

 

V líčení to muselo zářit spoustou barev: zelené či modré stíny rozetřené až k obočí, výrazná rtěnka, výrazná tvářenka. Prostě všechno muselo být vidět a decentnost byla ta největší noční můra. To až v 90. letech přišlo období tělových barev, hnědých rtěnek a precizních očních linek.

Na fotkách níže vidíte profesionálně provedené líčení, ale představte si tu neprofesionální variantu: když rtěnka, tak hlavně se třpytem a svítivá; když stíny, tak na celém víčku a dost tmavé, aby to bylo znát; když tvářenka, tak sytě růžová, abych v tom vypadala opravdu zdravě a fit:)

 

80-a.jpg

80-b.jpg

 

Vlasové trendy 80. let

Bohatost ve vlasech se uměle doplňovala pomocí trvalé, tupirování nebo velkých vln. Platilo pravidlo, že účes, který netrčí, není účes. Ženy dodnes mají pocit hrůzy, když jim vlasy na proměně vyhladíme, aby vypadaly zdravě a leskly se.

Pojďme se podívat na nejtypičtějsí střhy 80. let.

 

1. Objemné vlny

Tento trend byl založený na prostříhání vlasů do více délek, aby se mohly vytáčet každá na jinou stranu. Každá vlna žila vlastním životem:)

Nejznámější nositelkou tohoto účesu byla americká herečka Farrah Fawsett.

 

 farrah.jpg

 

Proměna Dity je ukázkou změny tohoto stylu do moderního vyhlazení.

Vlasy zůstaly dlouhé a hodně jsme se zaměřili na péči, aby se leskly. Úplně jinak jsme je taky vymodelovali.

 

dita37.jpg

 

2. Mullet, čili střih "na Jágra"

Toto je extrémně nevyvážený účes, který spojuje krátký a dlouhý střih. Vznikl nejdříve jako pánský trend, ale převzaly ho i ženy.

Bez tupírování a velkého nánosu laku jste se neobešli.

 

  jagr.jpg

 

V dnešní době kadeřník nemá jinou možnost, než v tomto účesu ostříhat dlouhé vlasy a ponechat jen tu zkrácenou část. Hlavní cíl je propojit všechny délky a navázat je na sebe, aby vytvořily kompaktní účes. Pokud vlasy v horní části hlavy jsou příliš krátké, nezbývá nic jiného, než doporučit klientce velkou trpělivost a nechat vlasy dorůst. 

Podívejte se, jak jsme si poradili s účesem paní Evy, který navíc byl podbarvený tmavě vzadu a na temeni extrémně nešetrně zesvětlený.

 

eva.hor.jpg

 

3. Trvala a kudrlinky

Šťastný byl ten, kdo měl vlnité vlasy od přírody. Rovné vlasy se v 80. letech musely vlnit buď pomocí natáček anebo trvalou ondulací. Nemusíme říkat, jak to bylo pro vlasy zničující. Přidejte k tomu zesvětlování a máte recept na to, jak vlasy odrovnat.

Na ukázce si všimnete čelenky, která byla nezbytným prvkem sportovního outfitu a musela ladit s návleky nebo potisky na oblečení. Vlasy se často sepínaly sponou do strany pro asymetrický efekt.

 

80-4.jpg

 

Ať je pro vás inspirací proměna Vladimíry, která nosila trvalou téměř celý život. Vlasy jsme vyfoukali do rovna a posunuli pěšinku více do strany.

Docílili jsme efektu rozcuchu a vzdušnosti. Nová, tmavší barva v přírodním blond odstínu propůjčila pleti zdravý tón.

 


kristna-vener.jpg

 

Nikdy není pozdě na změnu...

A na sám konec máme pro vás úžasnou inspiraci.

Žena, která se celý svůj život držela jednoho stylu a byla za to obdivována - Jane Fonda.

 

jane3.jpg  jane2.jpg

jane7.jpg  jane6.jpg

 

I ona v posledních letech (teď je jí 82 let) začíná experimentovat s novým vzhledem a jde jí to moc dobře. Fandíme a tleskáme!

 

jane5.jpg    jane4.jpg  

 

A teď jste na řadě Vy!

Koukněte do zrcadla a upřímně si řekněte, jestli vaše vlasy připomínají retro styl 80. let. Nejste si jistá? Pošlete nám svoji fotku a poradíme Vám. 

 

 

Autorka článku: Monika Romanowska