Určitě to znáte… Začátkem roku se rozhodnete udělat velkou změnu, něco začít nebo přestat dělat. Jak dlouho vám to předsevzetí vydrží?

Tak schválně, jak dlouho vám běžně vydrží novoroční předsevzetí? Týden? Měsíc? V březnu jste tam, kde jste byla na začátku roku a říkáte si, že na to prostě nemáte povahu.

 

Americká psychoterapeutka Amy Morinová, autorka knihy „13 věcí, které psychicky silní lidé nedělají“ tvrdí, že konsekvence a mentální síla není otázkou charakteru, ale tréninku. Tak jako svaly lze ji vycvičit.

Jak tedy postupovat, abyste své předsevzetí dodrželi?

 1. Nastavte reálné cíle.

Je dobré své předsevzetí promyslet a zvážit, jaké výsledky jsou reálné? Zhubnete do jara 20 kg? Asi ne. Dejte si za cíl něco, co zvládnete, a až potom si můžete dát nový cíl. Aspoň už budete vědět, že to dokážete.

1 11044774

 

2. Upřesněte, jak svého cíle dosáhnete.

Dle odborníků předsevzetí má šanci na úspěch, pokud je detailně vyjádřené. Předsevzetí, že si najdete čas pro sebe, je to natolik vágní, že snadno je porušíte. Když si stanovíte, že dvakrát za týden budete půlhodinu relaxovat / meditovat / číst a k tomu si naplánujete, kdy a kde to budete dělat, máte větší šanci, že to dodržíte.

1 50286151

 

3. Své předsevzetí oficiálně oznamte.

Řekneme, že chcete přestat kouřit. Je dobré všem říct, co máte v plánu. Budou vás podporovat, sledovat vaše pokroky a fandit vám. Budou vás taky brzdit, když uvidí, že se chystáte samu sebe zklamat. Toto doporučení je ideální pro ty z vás, které jste ambiciózní a soutěživé.

1 1209595

 

4. Do předsevzetí zapojte další osobu.

Ve dvou se to táhne lépe…

Je dobré novou aktivitu dělat s kamarádem, partnerem nebo třeba i úplně cizí osobou (např. osobním trenérem). Když budete mít horší den, určitě vás posílí myšlenka, že někdo s vámi počítá, někdo se na vás těší nebo že jste to někomu slíbila. Toto je skvělé řešení při plánech hubnutí nebo změny jídelníčku.

1 14134497

 

5. Dávejte si malé odměny za splnění cílů.

Je dobré svoje předsevzetí rozdělit do menších kroků a za každý z nich si dát odměnu. Tou odměnou nemůže samozřejmě být porušení předsevzetí, takže když hubnete, nedávejte si za odměnu čokoládu:) Chcete získat lepší práci? Dejte si za cíle např. úspěšné zvládnutí vzdělávacího kurzu nebo absolvování pohovoru. Odměnou může potom být třeba lístek do divadla, víkend v SPA, cokoliv, co VÁS potěší.

6683199 web

 

6. Investujte do svého předsevzetí.

Je dokázáno, že když do změny životního stylu investujete peníze, bude vám škoda svého cíle v půlce cesty nechat. Kupte si permanentku do fitka, půlroční péči nutričního poradce nebo asistenci osobního stylisty při nakupování šatníku.

10135426 web

 

Mějte na paměti, že nejste stroj, jste člověk. Jako každý máte horší dny. Může se stát, že své předsevzetí porušíte. Důležité je se tím zbytečně netrápit, ale promyslet, jak se to stalo, co bylo spouštěčem a příště se toho vyvarovat. To je součást tréninku mentální síly – rozebrat své neúspěchy a poučit se z nich.

Nejdůležitější je se rozhodnout, nastartovat změnu a už od začátku se těšit se na velké finále (vizualizovat splnění cíle).

Ve většině případů novoroční předsevzetí se týká našeho vzhledu, životního stylu, práce, nebo vztahu. Ve všech těch případech je dobré nastartovat změnu konzultací s odborníkem. Jen tak získáte profesionální pomoc a podporu, kterou určitě budete později potřebovat. Díky tomu máte větší šanci svého cíle dosáhnout.

 

Držím vám všem palce, ať se vám CHCE změnit svůj život na lepší.

Monika Romanowska, ProBeauty